Termin “Cyberpunk” został po raz pierwszy użyty przez Bruce’a Bethke w książce “Cyberpunk” z 1976 roku. Kilka lat później stał się on popularnym pojęciem. Termin ten został ukuty przez Bruce’a Bethke w jego książce z 1976 roku zatytułowanej “Cyberpunk”. Kilka lat później stał się popularną koncepcją.
Cyberpunk to gatunek science fiction, stworzony przez pisarzy takich jak William Gibson i innych, który podkreśla wpływ nowych technologii i związane z nimi implikacje społeczne. Cyberpunk był pierwotnie odłamem ruchu Nowej Fali w science fiction i wpłynął na wiele nowszych podgatunków science fiction, szczególnie cyber fiction. Cyberpunk stał się ruchem, który miał miejsce głównie w Stanach Zjednoczonych w latach 80. W latach 90. wątki cyberpunkowe zaczęły pojawiać się w fikcji głównego nurtu.
W tym poście będę dzielił się najlepszymi książkami cyberpunkowymi, które są dostępne w tej chwili. A zatem, zacznijmy:
Neuromancer autorstwa Williama Gibsona
Rok 1984. Nowy Jork. Mężczyzna budzi się w szpitalnym łóżku nie mając pojęcia jak się tam znalazł. Kiedy udaje mu się coś sobie przypomnieć, odkrywa, że jest ostatnim żyjącym człowiekiem. Świat jest kontrolowany przez trzy megakorporacje: korporację, Neuro i Sprawl. Jest ćpunem i hakerem, a do tej pory żył na ulicy. Aby przeżyć, musi się ciągle przemieszczać. I musi to robić w pojedynkę.
Neuromancer to pierwsza powieść z cyklu Williama Gibsona, w skład którego wchodzą jeszcze Hrabia Zero, Wirtualne światło, Mona Lisa Overdrive, Idoru i Pattern Recognition. Powieść zdobyła nagrody Hugo i Nebula za science fiction oraz nagrodę Philipa K. Dicka za najlepszą powieść.
Cypherpunks autorstwa Nicka Landa
Nick Land to angielski filozof, który uważa, że współczesny świat jest zdominowany przez ideę jednostki. Uważa, że duża grupa ludzi, połączonych za pośrednictwem cyberprzestrzeni, wyłania się jako nowa superklasa.
Land twierdzi, że przyszłość będzie walką pomiędzy dwoma formami kolektywizmu, jedną opartą na jednostce, a drugą na zbiorowej inteligencji.
Jest profesorem filozofii na Uniwersytecie w Warwick, a także czołowym zwolennikiem ruchu zwanego “akceleracjonizmem”. Jest to termin ukuty przez niego na określenie idei, że przyszłość będzie kształtowana przez postęp technologiczny.
Uważa on również, że Internet nie jest jedynie narzędziem komunikacji, ale sam w sobie jest formą technologii, która zmienia sposób, w jaki myślimy o społeczeństwie.
Jest autorem kilku książek, w tym Life After People, A Theory of the Digital i Accelerando.
Snow Crash autorstwa Neala Stephensona
W tej powieści, Snow Crash, Hiro Protagonista i jego przyjaciele muszą pokonać gang hakerów i uratować miasto przed złą korporacją. Historia rozgrywa się w niedalekiej przyszłości w Ameryce, gdzie internet stał się dominującą globalną siecią.
Napisane jest.
Najnowsze komentarze