[CZ] Zubata Zaba

PowerTrail „Zubata Zaba” znajduje się w Czechach, ok. 10km od czeskiego miasta Bruntal i zaledwie 30km od Głubczyc (woj. opolskie), które mogą być znakomitym miejscem wypadowym.

ikozz

Na projekt składa się:

 

  • 100 skrytek tradycyjnych, o zróżnicowanym, średnim poziomie trudności (brak T5 i D5)
  • 11 skrytek typu multicache (proste, dwuetapowe, finałowe współrzędne nie dalej niż 1km od startowych)
  • 4 skrytki typu „Unknown”, w których współrzędne uzyskujemy rozwiązując quizy z wiedzy o regionie Bruntal
  • 3 skrytki typu „Unknown” (Bonusy), gdzie koordynaty otrzymamy podstawiając do wzoru wartości liter, znalezione w keszach tradycyjnych (umieszczone losowo)
  • 1 skrytka typu „Unknown” (Super Bonus) – fragmenty współrzędnych znajdują się w Bonusach

Oczywiście całość tworzy kształt tytułowej „Zębatej Żaby”:

zaba

 

Pojemniki ukryte w tradycyjny sposób, współrzędne bywają niedokładne, więc przed wyjazdem lepiej zaopatrzyć się w fotospoilery i przyswoić kilka czeskich słów, które powtarzają się we wskazówkach.

Na co się nastawić?

Na pewno na dużo chodzenia 😉 Część pojemników dostępna jest rowerem, jednak większość wymaga poruszania się poza wyznaczonymi drogami. W sezonie można „liczyć” na wydeptane przez geocacherów ścieżki, szczególnie w weekendy.

Opisy, wskazówki i oczywiście logi są wyłącznie po czesku. Oczywiście większości można się domyślić, jednak cztery quizy wymagają odrobiny „googlania”, więc lepiej rozwiązać je przed wyjazdem.

 

Na co zwrócić szczególną uwagę?

W lasach obowiązuje całkowity zakaz ruchu pojazdów silnikowych i postoju poza miejscami wyznaczonymi (jako waypointy podane są optymalne miejsca parkingowe). Złamanie zakazu wiąże się z karą pieniężną (pokuta) w wysokości 5000 koron czeskich  (ok. 750zł).

Ponadto, w część lasów objęta jest czasowo całkowitym zakazem wstępu – założyciele zawieszają wtedy skrytki na kilka miesięcy,więc przed wyjazdem należy sprawdzić, czy w wybranym okresie kesze są dostępne.

Oczywiście należy zaopatrzyć się we własny prowiant – na szlaku nie ma sklepów, praktycznie nie ma nawet zabudowań – i zaplanować trasę marszu wcześniej

Podsumowanie

Wędrując między poszczególnymi keszami niemal na pewno spotkacie Czechów z GPSami. Zazwyczaj są mili i przyjaźnie nastawieni, poruszają się w grupach po kilka-kilkanaście osób, więc w sezonie można zdobyć część skrytek po prostu wędrując wydeptanymi ścieżkami. Ponadto w lesie znajduje się kilka bunkrów różnego typu.

Skrytkę Super Bonus zalogowało już ponad 500 osób, w tym pięć z Polski. Z pewnością ZZ to niezwykła przygoda, jednak przeznaczona jest dla osób, które dziennie są w stanie pieszo pokonać ok. 20km (zakładając zdobycie całości w 2-3 dni), często po terenie górzystym.

Byłeś na Zubatej Zabie? Wybierasz się i potrzebujesz pomocy? Daj znać w komentarzu!