Geocaching w Wielkopolsce – Geopyra

Za granicą istnieje wiele lokalnych organizacji, które zrzeszają ludzi zainteresowanych geocachingiem. Są takie, które działają jako stowarzyszenia oraz te mniej formalne – ich członkami są zazwyczaj osoby z tego samego regionu. A jak jest w Polsce? Poznajcie geopyrę! 😉
[autorem poniższego wpisu jest udash69]

Początki

Na początku 2014 roku geocaching w Wielkopolsce pozostawiał wiele do życzenia. Poznań i okolice znacznie odstawały statystycznie od innych województw w kraju, skrzynek było mało (rok rozpoczęliśmy od 110 założonych skrzynek „na liczniku”), ale wkrótce miało ich przybyć za sprawą eventu jaki odbył się we wrześniu 2014 roku.
Udash69 (obecny admin profilu na facebooku: geopyra i równocześnie moderator bloga geopyra.pl) wpadł na pomysł sprawdzenia czy inni keszujący istnieją naprawdę bo żadnego z nich nigdy nie spotkał 😉
6 września 2014 roku wielkopolscy poszukiwacze naszej zabawy spotkali się na wspólnej wyprawie rowerowej przy okazji której opublikowano trail „Keszostrada”. Był tort, grill i jako, że na evencie pojawiło się 17-tu rowerzystów i rowerzystek.

Współpomysłodawcą grupy stał się pochodzący z Pyralandii Wantsky (Posnanian Reviewer), który mając duuuuże doświadczenie w branży, czujnym okiem przyglądał się wszystkiemu z Warszawy. To właśnie wtedy narodził się pomysł założenia grupy na facebooku. Tak tez uczynili choć zastanawiali się czy czasami nie skończy się dwuosobowym uczestnictwem na profilu. Wybór nazwy był oczywisty i nie zostawił wątpliwości: GEOPYRA, wszak to Poznań słynie z tego, że najwyższą górą w okolicy jest kopiec kartofli. Teraz profil aktywuje do działania ponad ćwierć tysiąca członków.
Oczywiście w międzyczasie trwała rekrutacja coraz to i innych przyszłych keszerów patrzących podejrzliwym i pobłażliwym okiem. Większość z nich to obecnie nasza ścisła, statystyczna czołówka.

Co przez ostatni rok?

 • w październiku 2014 powstaje nasz blog: www.geopyra.pl na którym relacjonujemy eventy, spotkania, wyjazdy, technikalia i wszelakiej maści nowinki z terenu
 • zainstalowaliśmy w terenie bez mała 1000 wielkopolskich skrzynek znalezionych ponad 30 tysięcy razy
 • zorganizowaliśmy eventy: Morsowisko XMasEvent (zażywając we współudziale z Morsy Alaska grudniowej kąpieli), w Murowanej Goślinie, WartaRiverEvent w Mosinie i Spotkaj Pyrę po Szwajcarsku.
 • cyklicznie organizujemy „koń kursy” z bardzo atrakcyjnymi nagrodami
 • produkujemy własne pieczątki z nickiem i logiem GeoPyry oraz gadżety sygnowane naszym logiem rozdając je na spotkaniach
 • wyprodukowaliśmy geopyrzaste woodcoiny, zamówiliśmy setki PETów, dwie flagi oraz tysiące logbooków z naszym logiem
 • współpracujemy z hostelem oferującym dla przyjezdnych keszerów zniżki na noclegi w Poznaniu
 • mamy swoje koszulki
 • nie sposób wymienić wszystkich tras, choć na uwagę zasługuje około 30-to kilometrowy trail wzdłuż Warty.

breloki

Grupa

Ciężko powiedzieć kto jest rekordzistą wśród szukaczy. Niewątpliwie w czołówce jest Ejber82, PGCTeam (łowcy FTFów) i udash69 (to Ci którzy przekroczyli już 1000 znalezień), ale dość spora grupa poszukiwaczy depcze im ostro po pietach. To tylko rdzenna społeczność Wielkopolski, bo w grupie działają również topowi keszerzy z Polski (Dadoskawina, Ru.beus, Sadek czy TeamBOX). Nie liczby są jednak najważniejsze, choć doskonale odzwierciedlają naszą pracę. Cieszy nas najbardziej jakość jaka idzie w parze z eventami, skrzynkami, utrzymaniem tras oraz to, że jesteśmy zorganizowani, chętni i zarażamy z dobrym skutkiem swoją pasją innych.
grupowe
Bez każdego z nas taka działalność w takiej formie byłaby po prostu niemożliwa.

Co pysznego w Wielkopolsce?

Zapytałem geopyrlandczyków o ulubione skrytki w Wielkopolsce. Szczególnie polecają:

Serie:

 • Droga rowerowa wzdłuż Warty (północna część Poznania)
 • Wolność jest w naturze (północna część Poznania)
 • Modernistyczny Poznań (centrum Poznania)
 • Cmentarze ewangelickie Powiatu Nowotomyskiego

Plany?

Serdecznie zapraszamy na eventy: 9 maja w Górznie (GeoPyra z wizytą w Stolicy), 6 września I urodziny Geopyry, pod koniec grudnia Morsowisko XMasEvent II. To oczywiście tylko zarys naszej działalności mając na myśli rozmowy jakie toczymy z organizacjami wielkopolskimi o różnych innych formach promocji regionu. Cały czas się uczymy.
flaga

…i tak to się właśnie robi w Krainie Podziemnej Pomarańczy.


Linki:
Geopyra na FB
Blog