Poziomy trudności skrytki bonusowej

Zakładasz serię kilkunastu skrytek na pewnym, niewielkim obszarze. Chcesz również założyć skrytkę „bonusową”, do zdobycia której wymagane będzie zaliczenie innych (czasem wszystkich) keszy w okolicy. Nie wiesz w jaki sposób oszacować poziomy trudności D i T takiej skrytki finałowej? Odpowiedź nie jest oczywista i jednoznaczna, jednak ten wpis pomoże Ci ustalić rozsądne wartości dla Twojego kesza.

Czy w ogóle skrytka-bonus jest potrzebna?
Jeśli kesz finałowy ma być po prostu kolejnym pojemnikiem tego samego typu i rozmiaru, co pozostałe, prawdopodobnie możesz się bez niego obejść. Jeśli będzie wyraźnie wyróżniał się spośród innych – z pewnością jest dobrym pomysłem.

Wyznaczanie poziomów trudności na przykładzie.
Załóżmy, że masz już w terenie następujące skrytki:

#1 D: , T:
D: , T:
#2 D: , T:
#3 D: , T:

W każdej z nich znajdują się dane niezbędne do znalezienia „bonusa”, więc trzeba znaleźć je wszystkie. Skrytka finałowa jako samodzielny, tradycyjny kesz miałaby poziomy trudności 2,0/2,0. Dwie sensowne metody szacowania to:

1. Trudność skrytki finałowej przyjmuje najwyższe wartości z pojedynczej skrytki, która jest niezbędnym do odwiedzenia etapem (w tym przypadku 4,0/4,5).
2. Przyjmujemy D2,0 i T2,0, aby poszukiwacz miał świadomość, że podjęcie odszukanie kesza w terenie jest dosyć łatwe a jego podjęcie nie jest terenowym wyzwaniem (na poziomie 4,5).

Wybór pierwszej opcji może skutkować ciekawą kombinacją D/T, która kompletnie nie będzie odzwierciedlała rzeczywistej trudności bonusa, szczególnie, że część keszerów uzyska potrzebne dane z najtrudniejszych keszy (lub wręcz wszystkich) w inny sposób.

Drugi wariant również będzie miał swoich przeciwników, bo przecież współrzędne trzeba jakoś zdobyć.

Co robić, jak żyć?
Niestety jako założyciel sam musisz podjąć decyzję, która opcja jest Ci bliższa. Oczywiście musisz liczyć się z tym, że przeczytasz w logu o zawyżonych/zaniżonych poziomach trudności, jednak jeśli w opisie dodasz kilka słów uzasadnienia Twojego wyboru, takich zarzutów powinno być mniej. W odróżnieniu od keszy tradycyjnych, w bonusie poszukiwacze jednak przeczytają opis, bo przecież skądś te współrzędne wziąć trzeba 😉

Przykład serii kilkunastu skrytek w ciekawych miejscach miejscowości + bonus