Zagadki tematyczne

Skrytki – zagadki, nazywane potocznie mysterkami zna każdy i każdy ma o nich swoje zdanie. Wiele osób kesze z ikonką pytajnika pomija (z różnych powodów), niektórzy mają również powody, aby je nienawidzieć (szczególnie jeśli taki kesz „blokuje” miejsce, gdzie akurat chcą założyć własną skrytkę).
Pewna grupa osób traktuje zagadki jako zwykłe, tradycyjne kesze, których współrzędne uzyskiwane są na eventach lub po telefonie do poprzednich znalazców (zawsze to kolejny punkt do statystyk a może nawet do matrixa ;-)).

Tak jak w przypadku „tradycyjniaków”, tak w przypadku zagadek znaleźć możemy mnóstwo skrytek z kiepską zagadką, kiepską lokalizacją i kiepskim pojemnikiem. Właściwie takie kesze są nawet gorsze, bo w przypadku skrytki tradycyjnej byłaby „tylko” słaba lokalizacja i słaby pojemnik. Tymczasem poprzez ten typ możemy urozmaicić geocaching, szczególnie podczas zbliżającego się (pół)martwego sezonu, kiedy to ciemno, mokro i zimno.

Skrytki tematyczne
Takie kesze powiązane są z różnymi tematykami – serial telewizyjny, książka, dyscyplina sportu. Zazwyczaj pytania są w formie quizu a każda z odpowiedzi pozwala na uzyskanie wartości potrzebnej do ustalenia współrzędnych (ew. jest tylko jedno pytanie i przy prawidłowej odpowiedzi są od razu współrzędne).
Tematyczne zagadki możemy podzielić na trzy cztery kategorie, w oparciu o poziom trudności.

Łatwe

Pytania są na tyle łatwe, że nawet ktoś, kto wcześniej o danej tematyce nie słyszał, uzyska prawidłowe odpowiedzi w kilka sekund korzystając z Google i Wikipedii. Ew. bez poszukiwania można uzyskać poprawne wartości wykluczając najbardziej absurdalne możliwości 😉 Przykład:

Kto był kapitanem Enterprise NCC-1701D ?
a) Gargamel
b) Jean-Luc Picard
c) Robert Lewandowski

Często używa się takich prostych zagadek przy geoartach, gdzie służą jedynie przekształceniu współrzędnych widocznych na mapie jako element obrazka na współrzędne pojemnika. Dzięki nim w jakiś sposób można uzyskać (i nawet zapamiętać) pewne ciekawostki z danej dziedziny. Chociaż przy dłuższej serii poszukiwanie odpowiedzi szybko się nudzi, zagadki są proste i przyjemne.
Przykładami takich serii są tzw. Bocian (woj. dolnośląskie) czy Szlak Drwala (woj. opolskie).

Trudne
Zagadki dla znawców tematu. Rozwiązanie niekoniecznie jest „googlowalne”, ale można je uzyskać na stronach fanów tematu czy forach. Przykład:

Ile razy Kes pojawiła się jako hologram:
a) 1
b) 2
c) 3

Pytania o załogę, planety, aktorów. Nawet fani niekoniecznie będą pewni odpowiedzi będą musieli posiłkować się internetem.

Absurdalne
Te zagadki zazwyczaj autor określa jako trudne, chociaż wymagają szczegółowej wiedzy lub długich poszukiwań, podczas których nierzadko spotykane są sprzeczne informacje z różnych źródeł (oczywiście owner nie wskazuje z którego źródła należy korzystać „bo to by było zbyt łatwe”). Pytania dotyczą sum liczb wyświetlanych na ekranie w statku Enterprise w odcinkach 3-6, koloru nieba podczas spotkania na planecie X itp.
W tę kategorię niestety wpisuje się również wiele zagadek geologicznych (earthcache), gdzie pytania otwarte potrafią skutecznie zniechęcić do wysłania jakiejkolwiek odpowiedzi.

Nierozwiązywalne
Najbardziej irytująca kategoria. Autor ułożył pytania, dodał nawet checkera, ale nawet go nie sprawdził. Żeby było „ciekawiej”, o tematyce też większego pojęcia nie ma a pytania zostały przygotowane w oparciu o pierwszy wynik w google, który niekoniecznie jest poprawny. Żeby było „jeszcze śmieszniej”, konstrukcja quizu sprawia, że na jeden „zielony” strzał w checkerze przypada dwieście czerwonych.
Przykład? Druga litera imienia kapitana statku USS Enterprise (autor zagadki założył, że prawidłową odpowiedzią jest „i”).


W skrajnych przypadkach kesz ma nawet znalezienia, bo autor zirytowany pytaniami o skrytkę zwyczajnie podaje finalne współrzędne, zamiast poprawić zadanie.

Podsumowanie
Przy odrobinie chęci i wyobraźni można ułożyć ciekawe, tematyczne zagadki. Jeśli w parze idzie jeszcze przyzwoita lokalizacja i tematyczny pojemnik, z pewnością taki kesz będzie przynosił sporo radości nie tylko fanom i znawcom danego tematu, ale również osobom, które nigdy wcześniej o nim nie słyszały. Znacie przykłady takich skrytek lub całych serii? Podzielcie się w komentarzach!