Geocache Health Score

Jeśli recenzent „bez powodu” tymczasowo deaktywuje Twoją skrytkę, prawdopodobnie jej stan jest nienajlepszy. Wprowadzając Geocache Health Score, Groundspeak udostępnił pewien algorytm, który na podstawie typów logów wylicza współczynnik „stanu zdrowia” skrytki. W momencie, gdy ów współczynnik dla aktywnej skrytki osiąga pewien poziom, generowana jest stosowna informacja.

Co uwzględnia algorytm Geocache Health Score?

 • logi typu DNF (nieznalezienia)
 • logi typu NM (wymagany serwis)
 • logi typu NA (wymagana archiwizacja)
 • brak znalezień od dłuższego czasu
 • trudności zadania (D) i terenu (T)

Teoria
W pierwszej kolejności o przekroczeniu zadanej wartości współczynnika GHC powiadamiany jest założyciel.

If the Health Score of a cache drops below a certain point, an automatic email is sent to the cache owner.

Wiadomość zawiera informację z opcjami:

 • Serwis – czyli odwiedziny skrytki i jej sprawdzenie oraz ew. naprawa. Następnie stosownym logiem („Owner Maintenance”) powiadomienie w listingu, że wszystko ze skrytką jest w porządku
 • Dostosowanie poziomów trudności D/T – skrytka może być trudniejsza niż zakładano przy założeniu, sugerowane jest dostosowanie (podniesienie) wartości D lub/i T.
 • Tymczasowa deaktywacja – jeśli nie możesz sprawdzić skrytki w ciągu najbliższych dni, dodaj stosownego loga, umieszczając informację o tym, kiedy zostanie przeprowadzony serwis. Po jego wykonaniu, dodaj loga „Owner Maintenance” oraz ponownie aktywuj kesza.
 • Archiwizacja – jeśli uznasz, że najlepszym rozwiązaniem jest archiwizacja, usuń wszystkie elementy skrytki z terenu i dodaj odpowiedniego loga.

W przypadku braku stosownej reakcji (GHS nie zmienia się po wysłaniu maila), powiadamiany jest recenzent, który ma pomóc w poprawieniu stanu skrytki.

Rzeczywistość
W praktyce wygląda to nieco inaczej – założyciel w ogóle nie jest powiadamiany (stan na kwiecień 2017). Jeśli nikt nie dodał loga NM ani NA, założyciel może nie wiedzieć, że w ogóle cokolwiek ze skrytką jest nie tak. Nawet jeśli dodawane są logi DNF, to często z ich treści nic nie wynika a mają wpływ na współczynnik GHS.
W takim przypadku (prawdopodobnie) powiadamiany jest recenzent, który widząc ostatnie logi (DNFy) zawiesza skrytkę ze standardową regułką w uzasadnieniu („wygląda na to, że Twoja skrytka zaginęła”). Tymczasem często lektura treści ostatnich wpisów wiele wyjaśnia – założyciel kesza sprawdził (ew. zreaktywował), jednak dodał tylko notatkę zamiast wpisu „Owner Maintenance”, co nie „podniosło” wartości Health Score.
Zdarza się, że reviewer przeanalizuje ostatnie wpisy i poprosi tylko o dodanie loga typu OM, co będzie dla wielu zaskoczeniem (bo po co, skoro kesz był cały czas na miejscu?), jednak odpowiedni typ wpisu pozwoli na obniżenie wspomnianego współczynnika a przez to usunięcie skrytki z listy „podejrzanych”.

Podsumowanie
Nawet najlepszy algorytm nie zastąpi człowieka. Dlatego:

 • loguj nieznalezienia – nie ma punktów karnych za DNFy 😉 W treści wpisu dodaj przynajmniej jedno zdanie uzasadnienia – czym innym jest brak znalezienia np. z powodu śniegu lub braku wymaganego sprzętu, czym innym dokładne sprawdzenie potencjalnych miejscu ukrycia
 • używaj logów NM – jeśli zastaniesz uszkodzony pojemnik, pełny logbook lub masz jakiekolwiek uwagi do skrytki – loguj to! Właściciel jest powiadamiany mailowo o takim wpisie (co nie jest oczywiste w przypadku znalezień i DNFów) i może wcześniej zareagować. Opis problemu jest również bardzo przydatny – pozwoli to założycielowi odpowiednio przygotować się przed serwisem.
 • używaj również NA – jeśli skrytki nie ma (na co wskazują poprzednie wpisy i Twoja wizyta), założyciel nie reaguje na logi NM – dodaj wpis „Needs Archived”. Powiadomi to zarówno założyciela jak i recenzenta, który może tymczasowo zawiesić skrytkę a po jakimś czasie ją zarchiwizować (jeśli nie zostanie przeprowadzony serwis).
 • zwykła notatka to nie to samo co „Owner Maintenance” – jeśli kesza sprawdziłeś, naprawiłeś (ew. zrobił to ktoś inny), dodaj taką informację wybierając typ „OM”. Z punktu widzenia czytelnika logów różnica jest niewielka, jednak GHS uwzględnia tylko typ, nie analizując jego treści.

Mechanizm GHS z pewnością ma sens i pozwoli cieszyć się skrytkami, które faktycznie są „znajdowalne” i pomoże usunąć z mapy te, których nie ma w terenie. Miejmy nadzieję, że zacznie on funkcjonować zgodnie z założeniami, jednak do tego wymagana jest świadomość samych graczy i przestrzeganie prostych reguł. Dotyczy to nie tylko założycieli i recenzentów, ale również poszukiwaczy.