Sposoby na mysterki – wstęp

Skrytki z ikonką niebieskiego pytajnika to właściwie wszystkie te, które nie pasują do pozostałych typów keszy. Wspólnym mianownikiem jest konieczność użycia odbiornika GPS do poszukiwań pojemnika w terenie. Jednym słowem – rozwiązaniem są zawsze liczby, które w jakiś sposób tworzą współrzędne ukrycia. Nazwy często niewiele mówią, więc dopiero po przeczytaniu listingu, dowiadujemy się z jakim typem skrytki zagadkowej (koszmarne tłumaczenie ;-)) mamy do czynienia. Spotkać możemy:

  • zagadki rozwiązywalne sprzed komputera – na podanych współrzędnych „startowych” niczego nie znajdziemy, koordynaty finałowe uzyskujemy bez wychodzenia z domu, powinny mieć atrybut
  • quizy do rozwiązania w terenie – na podanych współrzędnych (oraz dodatkowych waypointach) znajdziemy coś, co pozwoli (lub przynajmniej ułatwi) określenie miejsce ukrycia. Oznaczone są atrybutem
  • challenge cache – skrytki-wyzwania, w których należy spełnić określone przez założyciela wymagania aby móc zalogować znalezienie.
  • bonusy – te skrytki wymagają znalezienia innych keszy (najczęściej serii) i pozbierania określonych w opisie informacji zawartych najczęściej w logbookach „etapów”.

Początkujący użytkownicy często nie mają pojęcia jak „ugryźć” zagadki rozwiązywalne sprzed komputera – autorzy nie podając żadnych wskazówek właściwie nie dają szans osobom, które wcześniej nie miały kontaktu z takimi skrytkami. Seria „sposoby na mysterki” ułatwi analizę zagadek, nie będzie wskazywać żadnych konkretnych quizów, nie znajdziesz tu również rozwiązań podanych na przysłowiowym talerzu.