Sposób na odwrotki czyli jak nie marnować na nie czasu

Kiedy w 2012 roku -Waldmeister- utworzył i opublikował pierwszą skrytkę wherigo reverse cache z pewnością nie spodziewał się, że jego scenariusz zostanie wykorzystany prawie 400 razy przez innych użytkowników (wg bookmarka autora).
Idea jest prosta – gracz uruchamia grę podając trzy sześciocyfrowe liczby, w których zaszyfrowane są współrzędne finałowe. Aplikacja ma jedną funkcję – zwraca odległość od aktualnych współrzędnych do finału. Na podstawie kolejnych pomiarów poszukiwacz zbliża się do celu a gdy znajdzie się w promieniu kilku metrów – otrzymuje dokładne koordynaty skrytki. Brzmi zachęcająco? Jeśli tak – nie czytaj dalej 😉

Jaka jest minimalna liczba pomiarów? Pierwszy odczyt daje nam promień okręgu, na którym znajduje się skrytka – to zdecydowanie zbyt mało, aby ustalić (przynajmniej w przybliżeniu) położenie kesza. Drugi pomiar w innym miejscu zawęża już znacznie liczbę potencjalnych kryjówek – otrzymamy nie więcej niż dwie możliwości. Następnie wystarczy korzystając z darmowej aplikacji QLandkarte (lub innej, która pozwala na zaznaczanie okręgów o zadanym promieniu i środku) narysować dwa okręgi w oparciu o dane z naszych pomiarów.

Dwa pomiary

Teraz wystarczy udać się w jedno z miejsc przecięcia okręgów (50% szans na trafienie do celu), lub wykonać trzeci pomiar i uzyskać 100% pewność gdzie szukać pojemnika.

Powyższy sposób znacznie ułatwia i przyspiesza poszukiwania, jednak wymaga komputera i pomiarów w terenie. Współrzędne można również ustalić bez wychodzenia z domu: wystarczy na urządzeniu, na którym uruchamiamy cartridge zainstalować emulator GPS, aby móc „teleportować” się między lokalizacjami. Wyniki wprowadzamy do aplikacji wg instrukcji powyżej a po samą skrytkę udajemy się jak po kesza tradycyjnego.