Po co zarchiwizowanym skrytkom FP?

Możliwość przyznawania punktów FP skrytkom pozwala na wyróżnianie keszy, które – z różnych powodów – przypadły nam bardziej do gustu. Każdego założyciela takie punkty cieszą, szczególnie jeśli idą w parze z ciekawym logiem. Suma FP jest również jednym z bardziej istotnych kryteriów, którymi powinniśmy się kierować wybierając najlepsze skrytki w okolicy (chociaż nie zawsze – patrz punkt 6 wpisu Siedem najczęściej powtarzanych kłamstw o geocachingu). Niebieskie wstążki serduszka są po prostu formą rekomendacji. Po co w takim razie polecać nieistnieje (zarchiwizowane) skrytki?

Wielu graczy regularnie przegląda swoją listę ulubionych skrytek i usuwa z niej przekreślone pozycje w kolorze brunatnym. Uzyskane tym sposobem punkty przydzielane są keszom aktywnym z bieżących znalezień, więc jeśli uznamy FP jako system rekomendacji skrytek, jest to logiczne.

Zdarza się jednak, że założyciele skrytek pamiętają (no dobra – najczęściej używają różnych narzędzi do tego ;-)) kto którą skrytkę dodał do ulubionych i kto punkt FP usunął. Taka sytuacja budzi szereg pytań o powody i często właściciel wysyła wiadomość z prośbą o wyjaśnienia. Oczywiście odpowiedź, w którym zostanie podany argument o bezcelowości promowania „geotrupów”, nie trafia do autora zarchiwizowanej skrytki i uzasadnia swoje podejścia do FP zupełnie inaczej.

Zakładając, że FP są pewną formą wyróżnienia (a nie rekomendacji), nie powinniśmy ich zabierać. Po śmierci sportowca przecież nie są mu odbierane zdobyte puchary – ta analogia do niektórych trafia, inni zupełnie się z nią nie zgadzają, więc są dwie różne „szkoły” postępowań. W takim razie po co (techniczna) możliwość „zabrania” punktu skrytkom zarchiwizowanym? Pozostaje jeszcze aspekt „moralny” 😉

FP dla skrytek zarchiwizowanych

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...