Wirtualne szaleństwo

Groundspeak postanowił, że grupie 1% założycieli najlepszych skrytek wybranych użytkowników przyzna możliwość założenia skrytki wirtualnej. Kryteria wyboru są niejawne, co spowodowało falę niezadowolenia nie tylko w Polsce. Nieznani są również geokeszerzy, którzy otrzymali maila z informacją o wyborze (chyba, że już opublikowali swoje skrytki lub pochwalili się na facebooku ;-)). Czym kierowała się HQ?

Recenzenci, tłumacze i inni wolontariusze
Tutaj akurat wszystko jest jasne – możliwość założenia skrytki wirtualnej otrzymali ci, którzy w jakiś sposób pomagają w rozwoju geocachingu. Niektórzy recenzenci już opublikowali swoje wirtuale, więc jeśli jeszcze nie znacie ich prawdziwych pseudonimów, możecie zawężyć krąg podejrzanych 😉

Minimalna liczba założycieli na region
Poprzez „region” należy rozumieć obszar, w którym pracuje recenzent. Wg szacunków project-gc.com, na Polskę powinno przypaść 40 wirtualnych skrytek. Po jednej na każdego z recenzentów (5+1) co daje pulę 34 „duszków” dla Polaków. Aktualnie w Polsce jest ok. 3700 użytkowników, którzy założyli co najmniej jedną skrytkę. Po odfiltrowaniu kont podejrzanych (z mniej niż 100 znalezień) zostaje ok. 3400 użytkowników, czyli na każde 100 założycieli przypadnie jedna osoba, która otrzyma skrytkę wirtualną.

Wybór 1%
Po obliczeniu i uśrednieniu health score dla założonych skrytek, dla każdego regionu wybrano kilku keszerów i oni otrzymali stosownego maila. Z powyższego wynika, że autorzy najlepszych skrytek w regionie powinni być pewni „nagrody” i łatwo ich będzie ustalić, jednak.. tak się nie stało.

Co poszło nie tak?
Osoby, które zakładały skrytki z wieloma FP nie otrzymały wirtuala, tymczasem otrzymały go osoby, które mają dwie średnie skrytki a od pół roku nawet żadnej nie znalazły. Algorytm zawiódł czy zwyczajnie spośród każdej setki założycieli przyzwoitych skrytek wylosowano jedną osobę? Czy osoby, które zakładały skrytki (lub eventy) w wielu regionach miały większe szanse? A może zwyczajnie recenzenci wskazywali swoich faworytów?

Jakie są Wasze teorie?