Skrytki nocne i T:5.0 zakazane w lasach

Od dawna trwający spór między keszerami a leśnikami został zakończony porozumieniem. Skrytki leśne z odblaskami widocznymi wyłącznie po zmroku oraz kesze w lasach ukryte wysoko na drzewach (T:5.0) nie będą publikowane. Pojemniki mogą być również ukrywane nie dalej niż 3m od drogi.

Weinstadt to niewielkie miasto w Niemczech, leżące w centralnej części Baden-Württemberg, 15km od Stuttgartu. Konflikt między zarządcami obszarów leśnych a geokeszerami pojawił się w zeszłym roku. W wyniku interwencji Geocaching HQ, Groundspeak zdecydował nawet o zawieszeniu wszystkich skrytek opublikowanych w tym rejonie. Lokalni recenzenci nie będą publikować keszy ukrytych w lesie, które wymagają specjalistycznego sprzętu (T:5.0) oraz tych, dostępnych wyłącznie nocy. Będą również wymagać, aby skrytki były nie dalej niż 3m od dróg.
Mniej szkód w lasach, mniej wypadków oraz zminimalizowanie przypadkowego postrzelenia geokeszerów przez myśliwych – to główne argumenty podane przez zarządców obszarów leśnych. Z osiągniętego konsensusu zadowolone są obie strony, które mają też współpracować w zakresie m.in. akcji porządkujących w lasach.

(na podstawie: zvw.de)

Sytuacja w Polsce
W Polsce skrytki publikowane są w porozumieniu z nadleśnictwami lub wręcz przez ich pracowników. Większa część jednak jest publikowana bez wiedzy i zgody zarządców obszarów leśnych. Wstęp do lasów generalnie nie jest w żaden sposób ograniczony, nie ma również praktycznie żadnych ograniczeń dotyczących ukrywania pojemników. Czy Waszym zdaniem jakieś ograniczenia są potrzebne?