Dönerstag 2017

Dziś, 13.04.2017 na całym świecie odbywają się eventy, których większość zawiera słowo „Dönerstag”. Po raz pierwszy w tym dniu za udział w wydarzeniu otrzymamy wirtualnego souvenira. Dönerstag nie jest jednak niczym nowym – eventy pod tą nazwą odbywają się w Niemczech od dawna. Poniżej historia kebabowego czwartku i wyjaśnienie skąd się wzięła nazwa.

Historia
Pierwszy Dönerstag miał miejsce 5.04.2007r. Event ostał opublikowany w Berlinie, jednak z założenia miał być multimegaeventem – wydarzeniem gromadzącym geokeszerów w Niemczech (i nie tylko) w różnych miejscach, gdzie sprzedawano tytułowy Döner Kebab. Uczestnictwo w wydarzeniu w stolicy Niemiec zalogowało ponad 500 osób, jednak większość gromadziła się w innych miastach.
W kolejnych latach publikowano kolejne wydarzenia pod nazwą Dönerstag – zawsze odbywały się w Wielki Czwartek, czyli ostatni czwartek przez świętami wielkanocnymi. Eventy były rejestrowane również w serwisie opencaching.de.
Geokeszer moenk, który rozpoczął tę tradycję, organizuje również event w tym roku w Oldenburgu.
Powstała nawet strona internetowa www.dönerstag.de, jednak na chwilę obecną nie ma tam żadnej treści.

Nazwa
Nazwa to połączenie słów (tak, to niemiecka specjalność ;-)) „Döner” (właściwie „Döner Kebab”), co oznacza po prostu grillowane mięso obracające się na pionowym ruszcie i Donnerstag, czyli po prostu czwartek.

Dönerstag 2017 na świecie i w Polsce
Na dziś zaplanowano (i opublikowano) na całym świecie prawie tysiąc (dokładnie 981) eventów ze słowem „döner” w nazwie. 28 takich spotkań zaplanowano w Polsce (+ kilka, które nie zawierają tego słowa w nazwie).
Jako bonus dla uczestników, moenk udostępnił do „odkrycia” okolicznościowego geocoina (zdjęcie z kodem w opisie eventu w Oldenburgu).


Afiyet Olsun!