CITO dla środowiska czy souvenira?

Eventy typu CITO z założenia mają w jakiś sposób wspierać środowisko naturalne. Najbardziej oczywistą aktywnością towarzyszącą CITO jest sprzątanie śmieci, jednak akceptowane są również inne np. sadzenie drzew czy znakowanie szlaków. W Polsce odbyło się dotychczas już ok. 200 takich wydarzeń, w najbliższym czasie pojawi się z pewnością kilka, kilkanaście kolejnych. Organizujemy CITO, aby naprawdę zrobić coś dla przyrody czy tylko dla siebie (dla souvenira) ?

Eventy CITO wg województw

Eventy CITO wg województw

Pierwsze CITO w Polsce miało miejsce 2010r. w Małopolsce i chociaż wzięło w nim udział zaledwie kilka osób, na zdjęciach zamieszczonych w logach widać ich zaangażowanie 😉 Mała frekwencja nie wynikała z braku motywacji tylko z niewielkiej grupy osób, która w tym czasie brała udział w zabawie.

Wydarzenia te były rzadkością w skali kraju, chociaż w momencie pojawienia się Odznaki PTTK Geocaching Polska pojawił się pierwszy z powodów, który zachęcał do organizowania CITO – jednym z wymagań do odznaki złotej jest właśnie event CITO.

Eventy podczas CITO week (niebieski) vs eventy w pozostałym okresie (czerwony)

Eventy podczas CITO week (niebieski) vs eventy w pozostałym okresie (czerwony)

Wydaje się, że CITO na całym świecie nie były zbyt popularne i HQ postanowiła w jakiś sposób dodatkowo zachęcić nie tylko organizatorów, ale również wszystkich uczestników. Ogłoszono CITO week, który początkowo miał miejsce raz w roku, aktualnie aż dwukrotnie. Udział w dowolnym CITO w wyznaczonym okresie nagradzany jest każdorazowo wirtualnym souvenirem. Wkrótce (23.09-01.10) odbędzie się kolejny CITO week i znów będzie można uzyskać pamiątkę w profilu.
Co trzeci event CITO w Polsce (39%, niebieska część) odbywa się w dniach przypadających na CITO week, więc akcja HQ przyniosła pozytywny efekt.

Eventy CITO w czasie

Eventy CITO w czasie. Pomarańczowe sekcje oznaczają tygodnie CITO.


Jeszcze lepiej wpływ souvenira na liczbę wydarzeń obrazuje powyższy wykres. Widać na nim również, że w 2017 poprawiła się „regularność” organizowania CITO, przynajmniej w „sezonie”. Oczywiście nie oznacza to, że coraz więcej śmiecimy, ale widczna zależność udziału w eventach od przydzielanych souvenirów pozwala domniewać, że dwa razy do roku odczuwamy silniejszą potrzebę organizacji CITO. Nie sposób obiektywnie wyłączyć ze statystyk tych eventów, które zostały zorganizowane tylko dla wirtualnej pamiątki lub dla bicia rekordu świata w zaliczonych typach jednego dnia (tak, ludzie robią takie rzeczy!). Nie sposób również ocenić, czy miejsce jest odpowiednie, czy 1-2km dalej jest może obszar, który bardziej wymaga uwagi.

Liczba eventów CITO w Polsce wg lat

Liczba eventów CITO w Polsce wg lat


Z pewnością wraz ze wzrostem liczby skrytek i geokeszerów, będzie rosła liczba eventów i osób, które biorą w nich udział. W 2014 statystycznie co dwa tygodnie w Polsce odbywało się CITO, w 2016 średnio już co pięć dni.
Przed nami jeszcze niecałe cztery miesiące i jeden CITO week – czy zeszłoroczny rekord zostanie pobity?