Geocaching w Niemczech

Keszerzy, którzy 13 kwietnia 2017 zalogują udział w dowolnym wydarzeniu zarejestrowanym w serwisie geocaching.com, mogą liczyć na okolicznościowego souvenira (o Dönerstag 2017 będzie osobny wpis). Wirtualna pamiątka w profilu przyznawana jest z okazji wizyty maskotki – żaby Signal (Signal the Frog®) – w Niemczech. Nie bez powodu nasi zachodni sąsiedzi są pierwszym krajem na liście – niemiecki geocaching rozwija(ł) się najszybciej. Poniżej kilka ciekawostek o geocachingu w Niemczech.
Poniższe dane są odpowiedziami w quizie opublikowanym na niemieckiej wersji bloga geocaching HQ – jeśli chcesz, możesz wziąć w nim udział (j. niemiecki) i sprawdzić swoją wiedzę – Wo auf der Welt ist Signal? Geocaching in Deutschland Quiz.

370,548 results for…

 

Tak, ponad dziesięć razy więcej niż w Polsce. W czterech niemieckich regionach (landach) suma skrytek przekracza tę z całego naszego kraju. W Nordrhein-Westfallen, gdzie keszy jest najwięcej, pracuje jedenastu (!) recenzentów. Zagadkami geologicznymi (earthcache) zajmuje się sześciu geoAware („opiekują się” również Austrią, Szwajcarią, Lichtensteinem).
Wielki „boom” w Niemczech miał miejsce kilka lat temu i aktualnie przyrost skrytek nie jest tak imponujący, jednak suma aktywnych keszy ciągle robi wrażenie.

 

Favoritenpunkte

W jakim kraju mieszka osoba, która uzbierała najwięcej FP za założone skrytki? Tak, w Niemczech! Aktualnie Mystphi ma ponad 22tys. FP. Druga osoba na liście z podobnym „dorobkiem” (ponad 22tys. FP) ukrywa swoje skrytki w.. Nordrhein Westfallen, niemieckim landzie tuż przy granicy zachodniej granicy kraju.
Nie jest również wielkim zaskoczeniem fakt, że kesz, który „zebrał” największą liczbę punktów znajduje się w… Berlinie. Lego – einer ist zuviel ma ich ponad 8000. Skrytka jest ciągle aktywna i z pewnością „zbierze” ich więcej. Za dwa miesiące będzie „obchodzić” swoje dziesiąte urodziny 😉

D5.0/T5.0
Niemcy są również rajem dla osób, lubiących geowyzwania. Znajduje się tam ponad 1000 skrytek o najwyższych poziomach trudności zadania (D) i terenu (T). Procentowo (stosunek wszystkich skrytek do keszy D5.0/T5.0) to najlepszy wynik na świecie. Większość to prawdziwe wyzwania, przy których nasze lokalne „piątki” będą jedynie rozgrzewką.

Eventy
czyli coś o liczbie graczy. W 2016 najwięcej wydarzeń zarejestrowano w.. nie, nie w Niemczech 😉 Jednak nasi zachodni sąsiedzi z wynikiem 7993 znaleźli się na drugim miejscu za USA, gdzie liczba ludności i obszar gry są znacznie większe.
Ze względu na zainteresowanie, wielu organizatorów już przy publikacji podaje maksymalną liczbę uczestników – chętnych jest znacznie więcej. Wszystkie GIGA-eventy (wydarzenia, gdzie zarejestrowało się ponad 5000 graczy) odbyły się w Niemczech.

GeoTours
Wielu graczy nigdy nie słyszało o GeoTours a keszerów z Polski, którzy wzięli udział w takim „tourze” z pewnością można policzyć na palcach jednej ręki. W Europie jest zaledwie 14 GeoTours, z czego aż 3 znajdują się na terenie Niemiec.

Welcome H|♥|ME – Hannover loves me
Pod taką nazwą rozpoczęła się 22.03.2017 akcja promocyjna, gdzie organizatorzy mają zamiar rozdać na wybranych eventach w najbliższy czwartek 500 dedykowanych przedmiotów podróżnych. Geokeszerzy, którzy zamieszczą w serwisach społecznościowych zdjęcie takiego przedmiotu oznaczone #homegeocaching, wezmą udział w losowaniu dwóch trzydniowych pobytów w Hannoverze dla dwóch osób. Szczegóły akcji na oficjalnej stronie.

Średnio 52 znalezienia rocznie
Średnia znalezień dla keszy ukrytych na terenie Niemiec to 52. Ponad dwukrotnie więcej niż średnia globalna. Liczba odkryć tylko w czterech landach przekroczyła w zeszłym roku liczbę dziesięciu milionów (!)

Dosenjagt!
Pokrycie obszaru Niemiec skrytkami jest olbrzymie. Nawet podróżując autostradą, prawie na każdym punkcie postoju możemy uprzyjemnić sobie przerwę szukając skrytki. Niemcy to raj dla geokeszerów, jednak często (szczególnie przy skrytkach innych niż tradycyjne) przeszkodą może być język. Większość keszy nie ma opisu w j. angielskim, jednak aktualnie dzięki smartfonom z możliwością tłumaczenia tekstu na język ojczysty, rozwiązywanie zagadek w terenie czy wieloetapowe multicache nie będzie (aż tak) trudne.

Bis bald im Wald und happy hunting!